Farkındalık Videoları

YENİ YILA HAZIRLANDIN MI?

Yeni yıla yeni bir enerjiyle ve yaratıcı güce sahip olarak başlamak istersen seni ufak bir yolculuğa, biraz analize ve hedefe giden yolun adımlarını öğrenmeye davet ediyorum. 

Şimdi bu yazının resmini çek, ya da bitince çekersin. Çünkü birkaç ay işine yarayacak ve takip edeceksin. Başlarken heyecanla karşıladığımız koca bir yıl daha geride kalırken, 2019 a girdiğimiz bu günlerde nasıl da hızlı geçti zaman diye anlamaya çalıştın mı sen de? 

Peki, geçtiğimiz yıl yeni yıla girerken tuttuğun dileklerinin ne kadarı gerçekleşti? Yarısını yapabildiysen şanslı azınlıktan olduğunu söyleyebilirim. Bunlara ulaşırken uğraş verdiğini hatırla…
Farkında mısın, yürekten istediklerin gerçekleşti.
Peki, tekrar eden memnuniyetsizliklerin neler? Değiştirmek isteyip de değiştiremediklerin? 
Şimdi adım adım ilerleyelim.

      Önce değiştirmek istediğin durumları belirle. Bunlara içsel direnç oluşturdun mu? İttiysen, itmeyi bırak.

      Gerçekten onlara ulaşmak için adım attın mı, eyleme geçtin mi? Çünkü iste, hayal et, bekle gelsin ile olmuyor, bunu çoğumuz gördük bugüne kadar. Bu hedeflerini hala yapmak istiyor musun? Yürekten istediklerin miydi? Egosal istekler miydi? Egosal istekler sistem tarafından desteklenmez, içinde coşku taşımaz. Kendini ertelersin. Hangi isteklerini 2019’da hayata geçirmek istiyorsun? Bunlar gerçekten senin isteklerin mi? Yanıtın evet ise amaçlarına ulaşmak için ne yapabilirsin? Neyi değiştirebilirsin.

       Kendini daha iyi hale getirmek istiyor musun? Kendine değer veriyorsan isteklerine de kendini layık görebilirsin. İstemek yetmiyor, kendini layık hissetmek çok önemli.
       Alma çaban tek taraflı mı, hayatta kendince üretiyor musun? İnsanlara yeteneklerin boyutunda katkı sağlıyor musun?

Lütfen bunlara cevaplarını da dürüstçe not al.

Peki Yeni Yıl ile Beraber Yeni Enerjiyi Kendimize Nasıl Çekeriz?

Yeni yılın herkes için yeni başlangıçlara niyet etme gibi toplu bir gücü vardır. Bu yıla niyet etme enerjisi ile başla. Bunu Aralığın son haftası ve Ocağın ilk haftası ile sınırlı tutma.  Niyetini yılın ilk 3 ayı koru ve sürdür.

         Hangi yönlerini seviyorsun, kendin ile gurur duyduğun özelliklerin nelerdir? Önce bunları yaz.
Sonra da kendinde neleri geliştirmek istiyorsun?

  •   Özdisiplin, kendine verdiğin sözleri tutmak?
  •   Hayır diyebilmek, insanlara sınır çizebilmek?
  •   Olumlu düşünmeye alışmak ve hayata iyimser bakmak?

Şimdi bir sürü olumsuzluğu, koşuları ülkenin durumunu düşünüyor olabilirsin... Çoğunluk böyle düşünüyor haklısın. Ama hayatında fark yaratmak istiyorsan önce olumlu düşünmeye, yakınma bilincinden şükür bilincine geçmeye karar vermen gerekiyor.
               Sonra,

        Hayatında alma-verme dengesi nasıl?

        İlişkilerinde iletişimini daha güçlü yapabilir misin?

Kendine anlayışlı ve şefkatli olursan başkalarına da anlayışlı olabilirsin. Hayata da iyimser bakabilirsin.

       İlk bir ay, içine dön biraz.. Dinle kendini. Zaman yarat kendin için, düşüncelerin için, duygularını kabul edebilmek için.

Evet hedeflerini belirledin… İsteklerin netleşti.

♥   Hadi soralım şimdi: Ne yaparsan bunlar daha kolay ve hızlı gerçekleşir?

 

Yeni Yılda Kendimizi Nasıl Yenileriz?

«  Kabul et: İnkar ettiğin, bastırdığın duygularını önce kabul ederek başlayalım mı?
Kendine dürüst olarak... Geçmişe yönelik öfkelerin kime ya da neye mesela... Bunları yaz... Geçmişte bırakamadığın, bugüne taşınan üzüldüğün anıların, kendini yargıladığın suçladığın anıların neler?

«  Dönüştür: Bunları dönüştürebilirsin. Ulaşabildiklerine ulaşarak geçmişte tamamlayamadığın konuları tamamla, yapmak istediğin konuşmaları yap. Yapamadıklarını ayna karşısına geçerek o insana söylüyor gibi söyle. Böylece zihninden atabilirsin, hesaplaşmayı, helalleşmeyi, affetmeyi sağlayabilirsin. Geçmişin tortularını ve yüklerini sırtından bıraktığında hafiflersin ve otomatik olarak enerjin yükselir.

«  Adım at: Sonra kendini yenilemek için ne yapmak istiyorsan ona doğru adım at. Kendine ayırdığın o bir ayda neler yapmak istediğini bulmuş olacaksın. Hobiler, keyif aldığın faaliyetler, birlikte zaman geçirmekten zevk aldığın sevdiklerine daha çok zaman ayır. Doğada daha çok zaman geçir. Uzaklaşman gerekenlerden de uzaklaş. Enerjinin her geçen gün arttığını görmeye başladın.

«  Kendini Yüreklendir: Her sabah ayna karşına geç, gözlerinin ta içine bak ve kendine;
‘’Sevilmeye layıksın, seni seviyorum. Çok değerlisin ve özel bir insanın. Bugün sana hak ettiğin gibi davranacağım. Güzel bir gün oluyor. Hayatı seviyorum.’’ diyerek güne başla. Bu olumlama uygulaması değerlilik duygunu artıracak ve kendinle daha da barışık bir insana dönüşeceksin. Yani layığım duygun yükselecek, çekim gücün artacak.

«  Soruların Gücünü Kullan: Kendine hedeflerin için, buna ulaşmam için ne mümkün? diye sor.
Sorular çok önemli, zihnini çözümlere odaklayacak ve olasılıkları sana açık hale getirecek.

«  Hayatı izle: Çekim yasasının olumlu ipuçlarını takip et ve iyi giden her şeye dikkatini ver, bunları not al. İşlediğini gördükçe ve işe yaradığını gördükçe inancın artarken kendine çektiğin güzellikler de artacak.

«  Hayata Güven: “Olumsuzlukları ne yapalım?” diye sorar gibisin, hissediyorum. Değiştirme gücüne sahip oldukların için emek ver evet, ama senin dışında olan gücünün yetmediği, özellikle de başkalarını değiştirme çabası gibi, sana bağlı olmayan her şeyi akışında bırak ve hayata güven. Senin sorumluluğun kendi hayatında yapabileceklerini en iyi şekilde yapmaya gayret göstermen ve bu yeterli, güven… Mükemmeliyetçiliği bırak.

«  Değiştir: Olumsuz düşündüğünde kendini yakala ve onu tam tersi düşünce ile olumla, değiştir.

« İmgele: İdeallerini, yeni yılda olmak istediğin sen’i, hayallerini olmuş gibi zihninde canlandır. Olduklarında hissedeceğin duyguyu o an hisset.  Şükret.

«   Devam et: Umut et, inan, harekete geç, hayata karış, mucizelere inan.

«  Şimdi söyleyebilirsin: Sevgiyle gelen yeni yılı sevinçle karşılıyor ve getirdiği her güzelliği kabul ediyorum.

Sosyal Ağda Paylaşım